Sigurnost na putu je prioritet svakog vozača, ali i dalje postoje mnoge zablude kada su u pitanju gume, kočnice i sistemi bezbednosti. Pogrešne informacije mogu dovesti do loših odluka koje utiču na upravljivost, stabilnost i sigurnost vozila u različitim uslovima vožnje. U ovom blogu razotkrivamo najčešće mitove o gumama, kočnicama i sigurnosnim sistemima automobila, pomažući vam da vozite bezbednije i efikasnije!

Zimske gume nisu potrebne ako nema snega

Mnogi vozači veruju da su zimske gume potrebne samo kada pada sneg, ali to nije tačno. Zimske gume su napravljene od mekših smeša koje ostaju fleksibilne na niskim temperaturama, što znači da pružaju bolje prijanjanje i kraći zaustavni put čak i na suvom, ali hladnom putu. Čak i ako nema snega, zimske gume značajno poboljšavaju sigurnost pri temperaturama ispod 7°C. Takođe, vožnja sa letnjim gumama na hladnim temperaturama može smanjiti efikasnost kočenja i povećati rizik od proklizavanja.

Šire gume uvek poboljšavaju prijanjanje vozila

Šire gume mogu poboljšati kontakt sa podlogom u određenim situacijama, ali to ne znači automatski bolje prijanjanje. Širina gume mora biti prilagođena težini, snazi i nameni vozila, jer preširoke gume mogu povećati otpor kotrljanja, smanjiti upravljivost i pogoršati performanse u kišnim uslovima. Kod snega i leda, uže gume često obezbeđuju bolje prijanjanje jer lakše prodiru kroz sneg do čvrste podloge. Takođe, šire gume mogu povećati potrošnju goriva i trošenje ogibljenja vozila, što je važno uzeti u obzir prilikom zamene pneumatika.

Veće felne poboljšavaju performanse vozila

Iako veće felne mogu poboljšati estetski izgled automobila, često negativno utiču na performanse. Veće felne mogu povećati težinu vozila i smanjiti udobnost vožnje, jer tanji profil gume lošije upija neravnine na putu. Takođe, prevelike felne mogu povećati potrošnju goriva i smanjiti ubrzanje, jer dodaju težinu i povećavaju otpor prilikom vožnje. Veće felne mogu poboljšati stabilnost pri visokim brzinama, ali su manje efikasne za vožnju po lošijim putevima i mogu povećati trošenje guma.

Polovne gume su sigurne ako izgledaju dobro

Spoljašnji izgled guma ne garantuje njihovu bezbednost. Polovne gume mogu imati unutrašnja oštećenja, oslabljenu strukturu ili staru gumenu smešu koja više ne pruža adekvatno prijanjanje. Čak i ako gazeći sloj izgleda dobro, guma može biti previše stara ili suva, što značajno povećava rizik od pucanja pri velikim brzinama. Preporučuje se da ne koristite gume starije od 5 do 6 godina, čak i ako nisu puno korišćene. Gume koje su bile skladištene na neadekvatan način mogu izgubiti elastičnost, što dodatno smanjuje njihovu sigurnost.

Lančanici i zimske gume nisu potrebni ako nema snega

Mnogi vozači misle da lančanici i zimske gume nisu potrebni ako nema snega, ali lančanici su ključni za vožnju po zaleđenim putevima ili strmim planinskim predelima, dok zimske gume poboljšavaju sigurnost i na suvom, ali hladnom putu. Osim toga, u mnogim zemljama je zakonski obavezno imati zimske gume ili lančanike u određenim mesecima, bez obzira na vremenske uslove. Neadekvatna guma može značajno uticati na kontrolu vozila i produžiti zaustavni put čak i pri manjim brzinama.

Crni automobil na snegu na sred ulice dok sneg veje.

ABS sistem smanjuje rizik od proklizavanja u svim situacijama

ABS (antiblokirajući sistem kočenja) je sjajan sigurnosni sistem koji omogućava vozaču da zadrži kontrolu nad vozilom tokom kočenja, ali ne smanjuje uvek zaustavni put. Na suvom i mokrom putu ABS pomaže u održavanju stabilnosti, ali na snegu i ledu može produžiti zaustavni put jer sprečava blokiranje točkova koje bi moglo pomoći u usporavanju vozila. ABS je od ključne važnosti za sigurnost, ali nije magično rešenje za sve uslove vožnje. Važno je kombinovati ga sa prilagođenom brzinom i odgovarajućim gumama za maksimalnu efikasnost.

Brža vožnja kroz vodu sprečava akvaplaning

Ovo je jedna od najopasnijih zabluda. Brža vožnja kroz vodu zapravo povećava rizik od akvaplaninga, jer voda između pneumatika i puta ne može da se istisne dovoljno brzo, što rezultira potpunim gubitkom kontakta sa podlogom. Najbolji način da se izbegne akvaplaning jeste smanjenje brzine, održavanje ispravnog pritiska u gumama i vožnja sa gumama koje imaju dovoljno dubok profil šare za odvođenje vode. Pravilan pritisak u gumama i redovna zamena istrošenih pneumatika igraju ključnu ulogu u sprečavanju akvaplaninga.

Zaključak

Gume, kočnice i sigurnosni sistemi su ključni faktori bezbedne vožnje, ali mnoge zablude mogu dovesti do pogrešnih odluka koje ugrožavaju vozača i druge učesnike u saobraćaju. Pravilno održavanje guma, upotreba odgovarajućih pneumatika za sezonu i razumevanje kako funkcionišu sigurnosni sistemi automobila mogu značajno poboljšati sigurnost i smanjiti rizik od nesreća. Redovna provera pritiska u gumama, balansiranje točkova i korišćenje kočionih sistema na optimalan način doprinose bezbednijoj vožnji i produžavaju vek trajanja vozila.

Sledeći mit u našoj seriji možete pročitati ovde: Mitovi o automobilima - nastavak.

Slični članci

Vidi sve

Još nešto za vas

Vidi sve

Novitet na Autopultu

Autopult sada omogućava oglašavanje direktno u okviru našeg bloga – vaša reklama može biti deo sadržaja koji naši čitaoci prate i vole.
Ukoliko želite da povećate vidljivost svog brenda i doprete do prave publike, sada je pravo vreme da iskoristite ovu priliku!