Automobilski sport ispisao je mnoge legendarne priče, ali malo koja je toliko fascinantna kao rivalstvo Forda i Ferrarija u 1960-im. Ova priča nije samo borba na stazi – ona je odraz inženjerske ambicije, političkih odluka unutar auto-industrije i nezaustavljive želje da se sruši dominacija italijanskog giganta. Ford GT40 nije samo pobedio Ferrari na Le Mansu, već je zacementirao svoje mesto u istoriji kao jedan od najslavnijih trkačkih automobila svih vremena.

Kako je sve počelo? Ford protiv Ferrarija

Početkom 1960-ih, Ferrari je dominirao endurance trkama i bio nepobediv na Le Mansu. Enco Ferrari i njegova Scuderia Ferrari osvajali su trku gotovo svake godine, dok Ford, iako moćan u američkoj auto-industriji, nije imao trkački pedigre na evropskoj sceni. Henry Ford II, vođa Ford Motor Company, želeo je da promeni tu sliku i učini Ford globalnim liderom u motorsportu. Njegov prvi korak bio je pokušaj kupovine Ferrarija 1963. godine. Pregovori su bili dugi i intenzivni, ali su na kraju propali kada je Enco Ferrari odbio da preda kontrolu nad trkačkim operacijama. Osećajući se prevarenim, Henry Ford II je odlučio da razvije automobil koji će uništiti Ferrari na Le Mansu – po svaku cenu.

Stvaranje Forda GT40 – američka inženjerska odmazda

Ford je formirao poseban tim inženjera i stručnjaka koji su imali zadatak da kreiraju trkački automobil sposoban da pobedi Ferrari. Britanski trkački konstruktor Lola Cars, koji je već imao iskustvo sa sličnim konceptima, angažovan je da pomogne u razvoju šasije. Rezultat ovog partnerstva bio je Ford GT40, aerodinamični automobil sa niskim profilom i snažnim američkim V8 motorom. Prvi modeli, GT40 Mk I, imali su obećavajući početak, ali su se suočili s problemima izdržljivosti tokom trka. Ford je shvatio da je potrebna dalja optimizacija i angažovao Karola Šelbija, poznatog trkača i inženjera, koji je ranije radio na modelu Shelby Cobra. Shelby je sa svojim timom unapredio aerodinamiku i pouzdanost GT40, a ključni momenat bio je razvoj modela GT40 Mk II sa moćnim 7.0-litarskim V8 motorom koji je mogao da podnese ekstremne napore Le Mansa.

Le Mans 1966. – istorijska pobeda

Godina 1966. donela je trenutak koji je Ford čekao. Na trci 24 sata Le Mansa, Ford je prijavio nekoliko automobila GT40 Mk II, a među vozačima su bili legendarni Ken Miles, Den Gurney, Brus Meklaren i Kris Ejmon. Tokom trke, Ferrari je bio nemoćan pred Fordovom snagom i izdržljivošću. Konačan rezultat bio je istorijska trostruka pobeda – tri Ford GT40 automobila su zauzela prva tri mesta. Ipak, pobeda nije prošla bez kontroverzi. Ken Miles, koji je bio vodeći veći deo trke, dobio je instrukciju da uspori kako bi Ford postigao timsku pobedu. Zbog te odluke, zvaničnu pobedu su odneli Brus Meklaren i Kris Ejmon, što je Milesu uskratilo zasluženi trijumf. Ova odluka ostala je jedna od najkontroverznijih u istoriji motosporta.

Dominacija Forda na Le Mansu

Nakon spektakularne pobede 1966., Ford nije stao. GT40 je nastavio da dominira Le Mansom i osvojio pobede i 1967., 1968. i 1969. godine, čime je postao jedan od najuspešnijih trkačkih automobila svih vremena. Model GT40 Mk IV, koji je razvijen u Americi, doneo je pobedu 1967., dok su kasnije verzije, GT40 Mk I, nastavile dominaciju zahvaljujući svojoj pouzdanosti i aerodinamici. Fordova četvorogodišnja dominacija prekinuta je 1970. godine, kada je Porsche preuzeo primat sa svojim modelom 917. Ipak, Ford GT40 ostao je legenda i simbol američke odlučnosti da se suprotstavi najboljima u Evropi.

Automobili marke Ford na prvim pozicijama

Tehničke inovacije GT40

Ford GT40 je bio revolucionaran za svoje vreme zbog upotrebe naprednih inženjerskih rešenja. Njegova aerodinamika je bila optimizovana kroz nizak profil i upotrebu lakih materijala. Jedna od ključnih inovacija bila je poboljšana efikasnost hlađenja kočnica, što je omogućilo vozačima da duže održe visoke brzine bez pregrevanja sistema. Ove inovacije su bile ključne za izdržljivost GT40 u trkama izdržljivosti poput Le Mansa.

Strategija u Le Mansu 1966.

Fordov uspeh nije bio samo rezultat sirove snage GT40, već i promišljene strategije. Tokom trke 1966. godine, Ford je primenio novu taktiku menadžmenta goriva i smanjenja opterećenja komponenti, što je omogućilo automobilima da ostanu pouzdani tokom celih 24 sata. Takođe, njihova sposobnost da zamene delove poput kočnica i menjača znatno brže od konkurenata donela im je značajnu prednost.

Reakcija Ferrarija na poraz

Poraz iz 1966. godine bio je težak udarac za Ferrari, koji je dominirao Le Mansom godinama. Enco Ferrari je odgovorio razvojem modela 330 P4, koji je 1967. godine pobedio Ford u trci 24 sata Daytona. Ipak, Ford je u Le Mansu ostao dominantan i te godine, čime je osigurao svoju reputaciju kao nova sila u endurance trkama. Ferrari se kasnije povukao iz ove kategorije i fokusirao se na Formulu 1, dok je Ford nastavio da se dokazuje u dugim trkama.

Uticaj na američku i evropsku automobilsku industriju

Fordova pobeda na Le Mansu nije samo promenila odnos snaga u motosportu, već je pokazala da američki proizvođači mogu nadmašiti evropske u trkama izdržljivosti. Ovaj uspeh inspirisao je i druge američke proizvođače da se više uključe u međunarodne trke. Takođe, Ford GT40 je podstakao razvoj visokoperformanskih vozila u masovnoj proizvodnji, što je uticalo na generacije sportskih automobila koje su usledile.

Novi model Forda, naslednik legende

Kako je GT40 uticao na buduće modele Forda

Ford GT40 nije samo ostao trkačka ikona, već je direktno inspirisao kasnije modele Forda. Njegov naslednik, Ford GT, lansiran 2005. godine, zadržao je duh originalnog modela, ali sa modernim tehnologijama i aerodinamikom. Druga generacija Ford GT-a, lansirana 2017. godine, nastavila je da odaje počast GT40 pobedi iz 1966., osvojivši Le Mans u svojoj klasi 2016. godine, tačno 50 godina nakon prvog trijumfa.

Nasleđe Forda GT40

Ford GT40 nije bio samo trkački automobil – on je postao ikona. Njegov uticaj na motorsport je ogroman, a njegova priča o borbi protiv Ferrarija inspirisala je i filmsku industriju. Film Ford v Ferrari iz 2019. godine dodatno je osvetlio ovo rivalstvo i učinio priču dostupnom široj publici. Njegovo nasleđe nastavilo se kroz moderni Ford GT, koji je 2016. godine, tačno 50 godina nakon prve pobede, ponovo trijumfovao na Le Mansu u svojoj klasi, potvrđujući besmrtnost ovog legendarnog modela.

Zaključak

Priča o Fordu GT40 i njegovim pobedama na Le Mansu nije samo trkačka legenda – ona je dokaz kako ambicija, inovacije i upornost mogu promeniti tok istorije. Rivalstvo Forda i Ferrarija ostaje jedno od najuzbudljivijih u svetu automobilizma, a GT40 zauzima posebno mesto u srcima ljubitelja brzine širom sveta. Njegov uticaj i dalje traje, kao podsetnik da nikada ne treba odustati od cilja, ma koliko on delovao nedostižno.

Slični članci

Vidi sve

Još nešto za vas

Vidi sve

Novitet na Autopultu

Uveli smo automatsku tamnu temu radi boljeg vizuelnog iskustva.
Autopult sada prepoznaje podešavanja vašeg uređaja – ukoliko koristite tamni režim, i naš sajt će se automatski prebaciti u tamni prikaz.