Automobil nije samo prevozno sredstvo – on je ulaganje, svakodnevni oslonac i često neophodan deo života. Ipak, mnogi vozači, iz neznanja ili navike, prave greške koje mogu skratiti vek trajanja vozila i izazvati ozbiljne kvarove. U nastavku ti donosimo najčešće greške koje uništavaju auto, objašnjenje zašto su štetne i savete kako ih izbeći. Ako se pitaš kako pravilno održavati auto ili kako uštedeti na popravkama, ovaj vodič ti može pomoći.

Preterano naglo ubrzavanje i kočenje

Jedna od najčešćih grešaka kod vozača je agresivan stil vožnje – često naglo ubrzavanje, kasno i snažno kočenje, ili nagle promene pravca. Iako u nekim situacijama može delovati kao način da se "brže stigne", ovakav način vožnje znatno ubrzava habanje delova poput kočionih diskova, pločica, amortizera, menjača, pa čak i pneumatika. Takođe, agresivna vožnja povećava potrošnju goriva i stvara dodatno opterećenje na motor i prenosni sistem. Umesto toga, preporučuje se umerena vožnja sa pravovremenim kočenjem i postepenim ubrzavanjem – ne samo da štedi novac, već i smanjuje rizik od saobraćajnih nezgoda.

Ignorisanje redovnog servisa

Bez obzira da li je automobil nov ili star, redovan servis je ključan za njegov dug i siguran rad. Ulje, filteri, svećice, kočione pločice, kao i tečnosti (kočiona, rashladna, servo) zahtevaju redovno proveravanje i zamenu. Mnogi vozači servis odlažu dok se ne pojavi problem – a tada je često već kasno i skuplje. Servisiran auto ima bolju potrošnju goriva, niže emisije izduvnih gasova i veću sigurnost. Takođe, redovan servis omogućava mehaničaru da na vreme primeti kvarove koji još nisu ozbiljni (npr. početno curenje ulja, istrošeni delovi trapa, slabi amortizeri). Time se sprečava veća šteta i povećava pouzdanost vozila.

Popravka cevi za vazduh na automobilu.

Vožnja sa niskim nivoom ulja

Motorno ulje podmazuje, hladi i štiti pokretne delove motora. Kada je nivo ulja nizak, dolazi do povećanog trenja, pregrevanja i trošenja delova poput klipova, bregaste osovine i ležejeva radilice. Dugotrajna vožnja bez dovoljno ulja može dovesti do potpunog kvara motora – što je jedna od najskupljih popravki koje te mogu zadesiti. Zato je važno proveravati nivo ulja bar jednom mesečno i obavezno pre dužih putovanja. Takođe, koristi ulje odgovarajuće viskoznosti i specifikacije koje je propisao proizvođač.

Preopterećenje vozila

Mnogi vozači ne razmišljaju o tome koliko tereta stavljaju u svoj auto – pogotovo tokom godišnjih odmora ili selidbi. Međutim, vožnja sa prekomernim teretom direktno opterećuje motor, menjač, kočioni sistem, vešanje i gume. Rezultat su slabije performanse, duži zaustavni put, brže trošenje delova i povećana potrošnja goriva. Proveri uputstvo proizvođača za maksimalnu dozvoljenu nosivost i vodi računa da je teret ravnomerno raspoređen. Dugoročno preopterećenje može izazvati deformacije šasije i probleme sa geometrijom vozila, što dodatno povećava troškove održavanja.

Ignorisanje upozoravajućih lampica

Lampice na instrument tabli nisu tu da bi svetlele "za ukras". Kada se upali check engine, lampica za ulje, temperaturu motora, kočioni sistem ili ABS – to je jasan signal da nešto nije u redu. Zanemarivanje ovih upozorenja često dovodi do većih kvarova koji se lako mogli sprečiti ranom intervencijom. Na primer, ako ignorišeš lampicu za nizak nivo ulja, možeš završiti sa zapečenim motorom. Lampica za temperaturu može ukazivati na kvar na hladnjaku, termostatu ili pumpi za vodu. Uvek idi na dijagnostiku čim primetiš bilo kakvu lampicu koja nije uobičajena.

Indikator goriva pokazuje da je rezervoar prazan.

Vožnja sa praznim rezervoarom

Vožnja dok se rezervoar približava praznom može izazvati više problema nego što se čini. Kada goriva ima jako malo, pumpa za gorivo počinje da uvlači prljavštinu i talog sa dna rezervoara. To može začepiti filter goriva, oštetiti pumpu i uzrokovati nepravilan rad motora. Takođe, gorivo služi i za hlađenje pumpe, pa vožnja na rezervi može dovesti do njenog pregrevanja. Održavanje nivoa goriva iznad 1/4 rezervoara produžava radni vek gorivnog sistema i smanjuje rizik od iznenadnih kvarova.

Nepravilno korišćenje kvačila

Navika da se drži noga na kvačilu, pogotovo u gradskoj vožnji, ili da se kvačilo koristi umesto kočnice na nizbrdici, dovodi do preteranog trošenja lamele, zamajca i ležajeva kvačila. Ove komponente su skupe za zamenu, a kvarovi se često ne najavljuju, već se iznenada manifestuju kao teško ubacivanje brzina ili čudan zvuk pri otpuštanju kvačila. Pravilna upotreba kvačila podrazumeva da se koristi isključivo prilikom menjanja brzina i da se noga odmah skloni sa pedale. Na semaforu koristi neutralni položaj i ručnu kočnicu.

Zanemarivanje pritiska u gumama

Nepravilan pritisak u gumama utiče na sve: potrošnju goriva, upravljivost, efikasnost kočenja i trajanje pneumatika. Prenizak pritisak povećava trenje i izaziva pregrevanje, dok previsok pritisak smanjuje kontakt gume s putem i otežava upravljanje. Proveravaj pritisak bar jednom mesečno ili pre dužih putovanja, i uvek kada se značajno promeni temperatura napolju. Prati preporuke proizvođača (obično nalaze se na nalepnici u vratima ili u priručniku vozila).

Doduvavanje gume sa kompresorom na sivom autu.

Preduga upotreba ručne kočnice

Posebno tokom hladnih dana, ako ostaviš ručnu kočnicu povučenu duže vreme, može doći do lepljenja obloga i blokiranja točkova. To je posebno često kod starijih modela i vozila koja dugo stoje na mestu. Ako parkiraš na ravnom, koristi prvu brzinu ili rikverc (kod ručnih menjača) kao sigurnosnu meru. Kod automatskih menjača – obavezno stavi u "P", a ručnu koristi po potrebi. Povremeno korišćenje ručne i redovno održavanje kočionog sistema sprečavaju ove probleme.

Neznanje o ispravnom održavanju automobila

Na kraju, jedan od najvećih problema je nedostatak znanja o osnovnom održavanju vozila. Mnogi vozači ne znaju kada treba proveriti ulje, kada se menja rashladna tečnost, kako da prepoznaju kvarove po zvuku ili mirisu, ili kako da pravilno parkiraju auto tokom zime. Ulaganje malo vremena u učenje osnovnih stvari – ili redovno čitanje vodiča kao što je ovaj – može ti uštedeti hiljade dinara i produžiti život tvom automobilu.

Zaključak

Male navike i nesmotrene greške mogu imati veliki uticaj na dugotrajnost i performanse automobila. Pravilnim održavanjem, pažljivom vožnjom i obraćanjem pažnje na sitne znakove problema, vozači mogu značajno produžiti vek trajanja svog vozila i izbeći skupe popravke. Razumevanje kako pravilno koristiti i održavati vozilo ne samo da štedi novac, već i povećava sigurnost svih učesnika u saobraćaju.

Slični članci

Vidi sve

Još nešto za vas

Vidi sve

Novitet na Autopultu

Autopult sada omogućava oglašavanje direktno u okviru našeg bloga – vaša reklama može biti deo sadržaja koji naši čitaoci prate i vole.
Ukoliko želite da povećate vidljivost svog brenda i doprete do prave publike, sada je pravo vreme da iskoristite ovu priliku!